Rozwój dziecka

Małe dziecko rozwija się niewiarygodnie szybko. Codziennie przyswaja nowe informacje z otaczającego go świata. Dowiedz się, jak wspierać jego rozwój.

Prawidłowy rozwój dziecka gwarantuje, że w przyszłości nie będzie miało ono problemu z wieloma rzeczami. Biorąc pod uwagę psychologiczny argument, który uzasadnia ważność wczesnego wsparcia rozwoju, mianowicie małe dziecko szybko uczy się wszystkich umiejętności (motorycznych, emocjonalnych, społecznych), należy jak najwcześniej stwarzać mu sytuacje, w których będzie mogło ono w pełni wykorzystać swój potencjał rozwojowy.

Wsparcie rozwoju dziecka – dlaczego jest tak ważne?

Pierwsze lata dziecka są bardzo istotne dla jego rozwoju. Nam może się wydawać, że z pozoru banalne umiejętności, tak naprawdę nie muszą być rozwijane. Często mówimy do siebie w myślach „jeszcze ma czas”, „jeszcze zdąży się nauczyć”. Takie lekceważące myślenie to duży błąd. Bagatelizowanie pewnych objawów może prowadzić do całkowitej dysfunkcji w danym obszarze w dalszej przyszłości dziecka. Jeśli nie dołożymy starań, aby odpowiednio wesprzeć rozwój dziecka już na samym początku, potem będzie coraz trudniej taką pracę wykonać. Małe dziecko bardzo szybko poznaje nowe rzeczy, wręcz nieustanni jest gotowe do uczenia się. To dlatego wczesne wykrycie trudności z jakimi boryka się dziecko jest gwarancją wyrównania lub złagodzenia problemów rozwojowych. Warto też przestać mylić wsparcie rozwojowe z przyśpieszeniem tempa rozwoju. Należy mieć na uwadze fakt, że rozwój każdego dziecka odbywa się w sposób indywidualny, jednakże stymulowanie pewnych obszarów z pewnością taki rozwój usprawni. Tak naprawdę wsparcie rozwojowe polega na towarzyszeniu dzieciom podczas zdobywania nowych umiejętności.

Wsparcie rozwoju dziecka – jak robić to dobrze?

Żadne techniki czy wymyślne metody nie zastąpią bliskości i czułości rodziców. Oczywiście, większość czasu dziecko spędza z mamą, to dlatego na jej ramionach ciąży odpowiedzialność za wsparcie rozwojowe swojej pociechy.

Dziecko z uwagą obserwuje środowisko w którym się znajduje. Jednak, samo nic nie zdziała, jeśli nie będzie miało przy sobie odpowiedniego przewodnika. Nie musisz od razu kupować drogich zabawek edukacyjnych. Spędzanie jak największej ilości czasu z dzieckiem i poświęcanie mu uwagi powinno być pierwszy krokiem do stwarzania sytuacji rozwojowych. Dziecko nie tylko odczuwa miłość i akceptację, ale także ma poczucie bezpieczeństwa. Dzięki temu, czuje się swobodnie, jest szczęśliwe i chętne do nauki poprzez zabawę. Bliskość osoby dorosłej pomaga mu rozwijać jego sferę emocjonalną.

Drugim, nie mniej ważnym krokiem od bliskości i czułości, jest zachęcanie dziecka do ruchu. Małe dziecko, które macha nóżkami, raczkuje, biega – ćwiczy swoją aktywność i koordynację ruchową. Warto zatem zadbać, aby zawsze miało miejsce do swobodnych wyczynów. Ruch, to nie tylko okazja do rozwijania sprawności fizycznej, ale także do poznawania świata. Dziecko przemieszczając się z jednego miejsca w drugie, odkrywa kolejne elementy otaczającej go rzeczywistości.

Nie da się ukryć, że dzieci mają wrodzoną ciekawość. Dla nich wszystko jest nowe i niezwykle interesujące. W małych krokach odkrywają świat. Pamiętaj, że pozwolenie dziecku na to, aby coś zepsuło czy wylało, to nic innego jak pomoc w nabieraniu doświadczenia. Dziecko nie tylko patrzy i rusza się. Poznaje świat przez dotyk, manipulowanie przedmiotami. Dzięki równym eksperymentom, dziecko staje się mądrzejsze i sprytniejsze. Niezależnie od tego, jakie metody zastosujesz, ważne, aby dziecko mogły być bezpieczne i odczuwało z nich radość.

Wsparcie rozwoju dziecka – przykłady

Nie musisz kupować drogich, interaktywnych zabawek, aby zapewnić swojemu dziecku dostęp do różnych bodźców. Wystarczy, że razem z nim powitasz przyrodę. Zabierz malucha na spacer po okolicznym lesie, parku czy nawet osiedlu i pozdrawiaj wszystkie mijane rzeczy. Pamiętaj, aby przy tym modulować swój – dzieci uwielbiają kiedy coś się dzieje! W ten sposób dziecko poznaje nowe przedmioty, zaznajamia się ze słownictwem. Jeśli maluch jest już starszy może mówić w swoim imieniu ćwicząc przy tym sprawność językową.

Niezależnie od wieku, bańki mydlane to świetna pomoc na naukę mowy. Dlaczego? Dziecko dmuchając na bańkę, ćwiczy mięśnie twarzy. Kiedy uda złapać mu się bańkę lub stworzyć bańkę-giganta, poczuje się dumne i nabierze pewności siebie. A to z kolei pozytywnie kształtuje jego sferę emocjonalną.

Możesz również zaproponować maluchowi wyprawę po skarby. Zabierzcie plecak lub koszyk i wokół domu poszukajcie wspólnie gałązek, szyszek, nasion, kwiatków, kamyków itd. O każdej znalezionej rzeczy opowiedz dziecku. Po powrocie do domu ze znalezionych skarbów, wspólnie możecie wykonać obrazek, zwierzątko czy włożyć do specjalnie ozdobionego pudełeczka. Dzięki takiemu prostemu zabiegowi dziecko poszerza swoje słownictwo, zaznajamia się z przyrodą, a także rozwija wyobraźnię.