Rozwój nastolatka

Rozwój nastolatka i jego problemy

Dziecko rozwija się stale, regularnie i zmienia się jego życie, dlatego warto wiedzieć jakie problemy mogą się z tym wiązać i jak będzie można je rozwiązywać.

Każdy rodzic chce dla swojego dziecka jak najlepiej i to oczywistość. Pojawia się jednak pytanie co dla dziecka będzie najlepsze i jak będzie można to osiągnąć. To taka podstawowa sprawa, nad którą warto się zastanowić. Co rodzice mogą zrobić, by dziecko dobrze się rozwijało? Oczywiście zrobić mogą wiele, ponieważ to oni kierują dzieckiem, odpowiadają za jego rozwój i mogą wpływać na to jaką drogą dziecko będzie podążać. Jeśli chodzi o dzieci trzeba sobie przede wszystkim powiedzieć, że z roku na rok zmienia się dziecko i będzie się rozwijać, a co za tym idzie również problemy jakie dziecko będzie miało również będą się cały czas zmieniać. Dlatego rodzice muszą się przygotować na to, że każdy kolejny rok życia może przynosić wiele różnych problemów wychowawczych, z którymi będzie trzeba sobie jakoś poradzić. Jakie działania więc najlepiej podjąć i jaką drogą podążać? Przede wszystkim starajmy się pamiętać, że sami też byliśmy kiedyś młodzi. Najgorszy wiek jak mówią rodzice to wiek nastoletni. To ten okres, gdy dzieci mogą mieć wiele problemów, a jak się okazuje rodzice nie są w stanie sobie z tym poradzić. Co można zrobić?

Nastolatki i ich problemy

Gdy dziecko wchodzi w nastoletni wiek musimy się spodziewać, że będzie się mocno zmieniać i stale będą pojawiały się w jego życiu różnorakie problemy, z którymi będzie trzeba sobie poradzić. Oczywiście te problemy będą inne gdy dziecko ma 12 lat i inne, gdy będzie miało 17 czy 19. Jedna sprawa będzie tutaj zawsze wyglądać tak samo, a mianowicie to, że każdy taki problem nastolatek może traktować jako najważniejsze wydarzenie w swoim życiu, którego rozwiązanie będzie dla niego jak śmierć czy życie. Dlatego tutaj pojawia się zadanie rodziców, którzy muszą podjąć takie działanie, dzięki któremu rzeczywiście będzie można oczekiwać, ten problem uda się skutecznie rozwiązać.

Rozwój nastolatka jest burzliwy i pewnie wielu rodziców zdaje sobie z tego sprawę. Taka podstawowa kwestia, o której trzeba będzie pamiętać to fakt, że dziecko ma w tym okresie przede wszystkim zmiany hormonalne, zaczyna dojrzewać w sensie fizycznym i w dużej mierze to właśnie będzie generować wiele problemów. Pojawiać się będą pierwsze uczucia i rodzic musi na to odpowiednio zareagować. Z jednej strony konieczne będzie zrozumienie, z drugiej jednak rodzic musi być jak strażnik, w końcu nikt nie chce, by jego dziecku stało się coś złego. Dlatego właśnie trzeba kontrolować to co dzieje się z nastolatkiem. Regularne rozmowy mogą stać się szansą na rozwiązywanie potencjalnych problemów jakie mogą w życiu nastolatka się pojawiać. Jeśli będziemy chcieli sobie z tym poradzić powinniśmy pamiętać, by dziecku dawać mądre rady, nie tylko zakazywać. W ten sposób nie tylko będziemy mogli pokazać, że rozumiemy nastolatka, ale również będzie on widział w nas kogoś, kto jest jego sprzymierzeńcem, chce dla niego dobrze, pokazuje, że można razem szukać racjonalnych rozwiązań różnych problemów.

Zmiany w mózgu – bunt nastolatków

Jeśli chodzi o problemy nastolatków trzeba między innymi pamiętać o tym, że dziecko będzie się w tym okresie zmieniać przede wszystkim, gdy chodzi o budowę mózgu. Rozwijać się będą płaty czołowe, oraz płaty znajdujące się z tyłu mózgu. Jednak właśnie te drugie, odpowiadające za tak zwaną nagrodę, kojarzone estetycznie z diabełkiem na ramieniu bohatera bajki. To właśnie one odpowiadają za ten bunt, który pojawia się u nastolatków, którzy chcą sami o sobie decydować, chcą próbować w swoim życiu czegoś nowego. Natomiast płaty czołowe, które odpowiadają za działanie rozsądne rozwijają się wolnej, to one mogą się kojarzyć z aniołkiem na ramieniu bohatera bajki, który podpowiada jak działać mądrze. U nastolatków te płaty są jeszcze w rozwoju i dlatego właśnie nie ma działania z zachowaniem rozsądku. Rodzice zaś mają już je rozwinięte i dlatego nie rozumieją zachowania dzieci. Skoro więc pojawia się taka sytuacja i zaczyna się tak zwany bunt nastolatków największą rolę do odegrania mogą mieć w takiej sytuacji dziadkowie nastolatka. To oni mogą się stać mediatorami, ponieważ sami będą pamiętali czasy nastoletnie swoich dzieci a więc rodziców nastolatka i będą w stanie wykazać właśnie, że rodzic też był kiedyś młody i miał swoje charakterystyczne zachowania.

 

Rodzice powinni pamiętać, że nastolatkowie przeżywają każde niepowodzenie, każdy pojawiający się w ich życiu problem. Dlatego trzeba umieć ich zrozumieć i działać w taki sposób, że jednak będzie się dało te problemy jakoś skutecznie rozwiązać. Tutaj taka rodzinna współpraca może być najważniejszą sprawą, na którą trzeba zwracać uwagę. Możliwe, że rozmowa i wspólne szukanie rozwiązania problemów to zawsze najlepsza droga do tego, by zrozumieć nastolatka i szukać dla niego najlepszej drogi rozwoju bez problemów.